< powrót

Ustawienia w siatkówce. Jak wygląda rotacja na boisku do siatkówki?

2 lata temu | 17.11.2022, 10:40 Ustawienia w siatkówce. Jak wygląda rotacja na boisku do siatkówki?

Ustawienie na boisku siatkarskim zawodników odgrywa kluczową rolę. Na czym polega rotacja? Dlaczego porządek na boisku ma takie znaczenie?

Ustawienia w siatkówce - podstawowe warianty na boisku do siatkówki

Prawidłowe ustawienie zawodników na boisku do siatkówki jest bardzo istotne. Niezależnie od tego, czy będzie to gra amatorska, czy może profesjonalna. Brak podstawowej wiedzy może skutkować wieloma błędami podczas rozgrywki, a nawet kontuzjami uczestników. Tak naprawdę nie znając rozmieszczenia zawodników, w ogóle nie należy rozpoczynać gry. Jakie jest odpowiednie ustawienie poszczególnych osób? Czym jest rotacja na boisku? Jak przebiega? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Wszelkie gry zespołowe wymagają nie tylko współpracy, ale również znajomości pewnych zasad. W przypadku siatkówki podstawą jest ustawienie zawodników. W trakcie każdej gry konkretna osoba powinna zajmować swoją pozycję i poruszać się wyłącznie po swojej połowie boiska, jednocześnie nie przeszkadzając innym graczom. Jakie podstawowe warianty ustawień można wyróżnić?

Ustawienia na boisku do siatkówki - podstawowe informacje

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ustawienie na boisku można również nazwać rotacją lub porządkiem. Wyróżnia się sześć różnych, a wszystkie są ściśle związane z konkretną strefą. Każda taka strefa ma przypisany numer, który ma wpływ na podział boiska. Odpowiednia kolejność to 1, 6, 5, 4, 3, 2. Przy czym numery 4,3,2 znajdują się bliżej środkowej linii boiska, a pozostałe brzegu. Co ciekawe, rozmiar strefy w teorii jest prostokątem o wymiarach 3 x 4, 5 metrów. Jednak wiadomo, że jeśli w danym momencie na boisku toczy się rozgrywka, to zawodnicy nie są w stanie ograniczać się tylko do wyznaczonej powierzchni. Dla amatorów, którzy dopiero zagłębiają się w świat siatkarski, dobra informacja jest taka, że na boisku stref jest tylko 6. Z kolei statystycy uważają, że łącznie jest ich aż 36. Dziewięć oznaczonych cyframi oraz 4 literami od A do D. Bardzo ważne są także linie, przy których powinni stanąć zawodnicy. Linia ataku znajduje się, logicznie rzecz biorąc zaraz obok siatki. Zaczynając od lewej strony, ustawia się trzech zawodników. Są to:

  • Pozycja numer 4, lewy atakujący.

  • Pozycja numer 3, środkowy atakujący.

  • Pozycja numer 2, prawy atakujący.

Druga to linia obrony i jest nieco oddalona od siatki. Natomiast pozostali trzej zawodnicy są ustawiani w następującej kolejności:

  • Pozycja numer 5, lewy obrońca (przyjmujący).

  • Pozycja numer 6, środkowy obrońca tzw. libero.

  • Pozycja numer 1, prawy obrońca.

Ustawienia na boisku siatkarskim - wariant pierwszy

Wariant pierwszy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą i chcą się oswoić z obowiązującymi zasadami. W tym przypadku rozgrywającym będzie zawodnik z pozycji numer 3. Jest to najlepsze rozstawienie zawodników umożliwiające podanie piłki przez siatkarza do swoich sąsiadów, czyli zawodników z pozycji numer 2 lub 4. Dlatego też to ustawienie wybierane jest najchętniej przez początkujących graczy, nie mogą oni przeprowadzać zbyt zaawansowanych ataków, ponieważ układ zawodników im na to nie pozwala, ale też nie posiadają jeszcze takich umiejętności, które by im na to pozwoliły. Gracze znajdują się od siebie w niewielkiej odległości, rozgrywka jest przewidywalna, zawsze wiadomo, kto będzie rozgrywał. Jest to wariant typowy dla lekcji wychowania fizycznego.

Wariant drugi

Wariant drugi jest nieco bardziej zaawansowany niż pierwszy. Tutaj zmienia się już ustawienie zawodników, czyli przez całą rozgrywkę nie będą zajmować wyłącznie jednej pozycji. Rozgrywający ma możliwość przesuwać się między trzecią a czwartą strefą. Choć mogłoby się wydawać, że taka zmiana jest nieistotna, to nic bardziej mylnego. Dla zawodników jest to szansa zaatakować w inny sposób, mniej przewidywalny. Głównie dlatego że obaj atakujący są na lewym skrzydle w odległości tzw. linii trzeciego metra. Ich współpraca przebiega znacznie sprawniej i mogą tworzyć ciekawe kombinacje ruchów, które mogą zaskoczyć przeciwników. Ten wariant również jest przeznaczony dla początkujących graczy, ale tych, którzy mają już jakieś pojęcie o zagrywkach w siatkówce.

Wariant trzeci pozycji w siatkówce

Wariant trzeci to zagrywka na wysokim poziomie. Tutaj nie ma miejsca już na szkolne taktyki, a potrzebni są dobrze zorientowani zawodnicy. Na linii ataku zostaje gracz z pozycji trzeciej, ale atakujący przechodzą nieco do tyłu, aby dać mu większe pole manewru (dokładniej do linii obrony). Na środkowej części boiska pozostają trzej zawodnicy z pozycji 2, 6 i 4, a pozostali dwaj są w defensywie. Właściwie oni stanowią wyłącznie rezerwę w razie, gdy piłka niebezpiecznie będzie się do nich zbliżać, a zawodnik linii ataku nie będzie mógł przejąć piłki. Drużyna przyjmująca zagrywkę jest w dobrej sytuacji, jeżeli potrafi się komunikować. W takim przypadku ma możliwość np. przeprowadzić ewentualny kontratak, który może zaskoczyć i zdekoncentrować przeciwników.

Wariant czwarty tzw. zagrywka

Wariant czwarty dedykowany jest osobom znającym większość zasad i mających zgraną drużynę. Ustawienie początkowe wygląda następująco: na linii ataku (od lewej strony) pozostaje atakujący, środkowy i pierwszy przyjmujący. Natomiast w drugiej linii, czyli obrony ustawiony jest drugi przejmujący i libero. Zarówno na pierwszej linii, jak i drugiej może dojść do zmian pozycji. Pierwszy przejmujący zamienia miejsce z atakującym, a drugi z libero. Pozycje zmieniane są w momencie zagrywki, a dokładniej wybicia piłki. Tak ustawieni zawodnicy są przygotowani na potencjalny kontratak, a w razie jego wystąpienia do gry wkroczy drugi przejmujący.

Wariant piąty - przyjęcie

Wariant piąty jest dość podobny do czwartego. Z tą różnicą, że serwis pozostaje po stronie przeciwników. W tej sytuacji w linii ataku od lewej strony pozostają atakujący, środkowy i pierwszy przejmujący. W linii obrony stoją: rozgrywający, drugi przejmujący i libero. Drużyna znajduje się w znacznej odległości od siatki. Kiedy rozpoczyna się rozgrywka i piłka przez przeciwny zespół zostanie wybita, dochodzi do natychmiastowego przejścia. Rozgrywający przesuwa się na pole pod siatką, aby móc bez trudu wystawić piłkę. Środkowy i atakujący przenoszą się na lewe skrzydło, a na prawe pierwszy przejmujący, który odbiera piłkę. Przy takim rozmieszczeniu uczestników gry kombinacji ataków jest całe mnóstwo. W końcu w linii ataków przebywa czterech zawodników.

Jak widać powyżej, ustawień siatkówki jest naprawdę sporo. Jednak w dużej mierze zależne są one od poziomu zaawansowania zawodników. Warto więc rozpocząć przygodę z tym sportem z pierwszym wariantem, dzięki czemu z łatwością uda się lepiej poznać technikę i polepszyć swoje umiejętności. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się siatki do siatkówki, buty, piłki oraz wiele innych ciekawych produktów.


 
5480784