< powrót

Zasady gry w siatkówkę - podstawowe przepisy gry

1 rok temu | 16.11.2022, 11:00 Zasady gry w siatkówkę - podstawowe przepisy gry

Chcesz poznać zasady gry w siatkówkę? W tym artykule dowiesz się na czym polega mecz siatkówki - czym jest set i za jakie działania zawodnik zdobywa punkt.

Zasady gry w siatkówkę - mecz siatkowy i zasady gry

Chcąc wygrywać mecze siatkówki, każdy gracz powinien znać podstawowe zasady gry. Nie wiedząc, na czym polega czas, zmiana czy zagrywka, nie ma szans, aby zawodnik profesjonalny w odpowiedni sposób przystąpił do rozgrywania meczu. Chcesz wiedzieć, kiedy mecz będzie wygrany, kim powinna być osoba w roli środkowego? Tych oraz innych podstawowych zasad gry dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Przewagę w każdej grze zespołowej ma ta strona - która, lepiej zna przepisy. Dlatego, warto znać większość zasad, pozwalających zdobyć zwycięstwo i nauczyć się gry w ten wspaniały sport. Oczywiście, rozgrywa amatorska, a profesjonalna różnią się od siebie wieloma szczegółami, aczkolwiek my, przedstawimy Ci zasady, które obowiązują w każdych, profesjonalnych meczach siatkówki (np. takich jak na igrzyskach olimpijskich).

Siatkówka polega na odbijaniu piłki przez dwie przeciwne drużyny, o tej samej liczbie zawodników i różnym ustawieniu. Piłka musi być zagrywana w taki sposób, aby nie miała kontaktu z polem drużyny, której zawodnik odbił piłkę. Punkt zostaje zdobyty, jeżeli piłka przejdzie przez linie obrony drużyny przeciwnej i spadnie po stronie boiska przeciwnika.

Drużyny składają się z 6 zawodników - czyli łącznie, na parkiecie przebywa 12 osób. Czas gry nie jest limitowany, gra toczy się do momentu zdobycia 3 setów w wyniku uzyskania w danym secie, przez jedną z drużyn 25 punktów - w przypadku gdy obie drużyny wygrają po 2 sety, zwycięża ta drużyna, która w ostatnim secie zdobędzie 15 punktów. Drużyna, która wygra 3 sety, zwycięża mecz.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę, - co musisz wiedzieć na początek

Przed rozpoczęciem gry, warto upewnić się, że każdy gracz zna podstawowe zasady, których część została wymieniona w poprzednim akapicie. By stworzyć oryginalne boisko do siatkówki, na parkiecie należy wymierzyć prostokąt o wymiarach 18 na 9 metrów. Jedna połowa powinna w tym przypadku posiadać wymiary 9 na 9 metrów.

Warto również wiedzieć, że w siatkówce nie ma ławki rezerwowych. Zmiennicy, ustawiają się w specjalnie przygotowanym dla nich miejscu, w którym mogą się swobodnie rozgrzewać i czekać na swoją kolej.

 

Gdy gra toczy się w najlepsze, atakujący (strona po której, znajduje się piłka) mają trzy odbicia i wraz z 3 odbiciem piłka musi powędrować w stronę boiska rywali. Każdy zawodnik, może dotknąć piłki tylko raz dowolną częścią ciała. Jeżeli piłka dotknie linii końcowej boiska lub będzie mieć kontakt z liniami bocznymi - drużyna przeciwna zdobędzie punkt.

W grze ma miejsce taka czynność jak rotacja. Czynność polega na zmianie miejsc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli zawodnik A przechodzi na miejsce zawodnika B, zawodnik B przechodzi na miejsce zawodnika C i tak do zatoczenia pełnego przesunięcia się graczy.

Z ilu zawodników składa się pełna drużyna siatkówki?

Pełna drużyna siatkówki może składać się łącznie z 14 zawodników, którzy grają na takich pozycjach jak:

       Libero - zwykle 3 w drużynie,

       Rozgrywający - zwykle 4 w drużynie,

       Środkowi - zwykle 7 w drużynie.

Oczywiście to nie wszyscy członkowie pełnej drużyny do siatkówki. Dodatkowo do powyższych, dołącza trener, asystenci trenera, lekarz oraz fizjoterapeuta. W siatkówce jest kilka pozycji, nie tylko tych wymienionych powyżej (jeden gracz może grać na różnych pozycjach) - libero, rozgrywający, środkowy, atakujący i przyjmujący.

Przepisy gry w siatkówkę, a punkt i set w meczu siatkówki

W celu zdobycia punktu - jednego z 25 pozwalających uzyskać set, należy umieścić piłkę po przeciwnej stronie pola. Jednakże i w tym przypadku przepisy mówią o konkretnych wymaganiach. Aby zdobyć punkt, piłka musi powędrować nad siatką i pomiędzy specjalnymi antenkami, które znajdują się na obu zakończeniach siatki. Na siatce umieszczona jest specjalna taśma, której może dotknąć piłka, jeżeli podczas wykonywania zagrywki, powędruje na stronę przeciwnika.

Drużyna, która popełni błąd podczas gry, również zdobywa punkt, ale dla drużyny przeciwnej. W każdym przypadku piłka, musi przelecieć powyżej górnej taśmy siatki lub jej dotknąć, jeżeli po tym, znajdzie się po stronie przeciwnika.

Boisko siatkarskie, najlepsze piłki i siatka na środku pola gry

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, boisko siatkarskie musi posiadać określone przepisami wymiary. Jakie więc są jej wymiary? Odpowiedź znajduje się poniżej:

 

       9,5 do 10 metrów długości - boisko posiada 9 metrów szerokości, jednakże siatkę umieszcza się na słupach, które znajdują się poza polem gry,

       1 metr szerokości,

       kwadratowe oczka o wymiarach 10x10 centymetrów.

Ponad siatkę powinny wystawać specjalne antenki. Jedna z nich ma 1.80 cm, obie powinny wystawać 80 cm ponad taśmę górną siatki. Antenki muszą być również elastyczne, w razie jej kontaktu z piłką, umożliwić przejścia piłki nad siatką. Po ustawieniu siatki i antenek w prawidłowy sposób, należy pamiętać o linii środkowej, która musi biec równolegle z samą siatką.

Zawodowe mecze są rozgrywane piłką o rozmiarze 5, więc będąc na zakupach, warto szukać właśnie takiej. Waga piłki musi wynosić około 270 gram, natomiast obwód 66 centymetrów. Piłka do siatkówki halowej nie powinna posiadać dętki gumowej lub z innego materiału miękkiego, redukującego wagę piłki.

Do siatkówki halowej najlepsza będzie dętka butylowa. Materiał, z którego powinna być wykonana dobra piłka do siatkówki to miękka skóra naturalna lub syntetyczna. Jednakże piłek z tego materiału nie należy w żaden sposób narażać na wilgoć - mają wysokie zdolności do pochłaniania wilgoci.

Aby piłka przeleciała nad siatką i dotknęła połowy boiska, należy ją napompować, by była wystarczająco twarda. W przypadku gry amatorskiej warto zwrócić uwagę, na fakt, że dłonie graczy nie są tak przystosowane do gry, jak dłonie profesjonalistów.

Trwać w obronie - rola libero w sporcie siatkowym i inne pozycje w siatkówce

Libero to bardzo ważna pozycja w grze, zasady gry w siatkówkę określają Libero w szczegółowy sposób, ponieważ nie wolno mu atakować z żadnego miejsca. Jego najważniejszym zadaniem jest zastępowanie zawodników z linii obrony i może to robić nielimitowaną ilość razy, ponieważ zmiany tego zawodnika nie są zaliczane do zmian regulaminowych. Jednakże czynność jest obarczona pewnymi restrykcjami. W grze jako libero zabronione jest:

       blokowanie,

       zagrywanie piłki,

       wykonywanie bloku,

       wykonywanie ataku, gdy piłka znajduje się powyżej górnej krawędzi siatki,

       libero nie może zostać kapitanem.

Najczęściej libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony lub innym zawodnikiem występującym na pozycji obronnej (nie może być to zawodnik linii ataku!). Libero musi posiadać ubiór w innym kolorze niż reszta drużyny.

Poniżej opiszemy resztę pozycji występujących w siatkówce:

 

       Ważną pozycją w siatkówce jest rozgrywający. Jak sama nazwa wskazuje, to on jest osobą, która decyduje o podaniu piłki do atakującego.

       Tak jak wspomnieliśmy, Libero zmienia się ze środkowym. Wykonuje on dwie czynności - blokuje lub atakuje w zależności, w której linii aktualnie się znajduje, aby umożliwić mu swobodne przejścia do gry w konkretnej linii, znajduje się on w środku boiska.

       Przyjmujący, który musi być w swojej grze elastyczny, ponieważ gra w defensywie oraz ataku. Ostatnią pozycją jest atakujący, którego jedynym zadaniem jest atakowanie wskutek czego - zdobywanie punktów. Z reguły gra po przekątnej z rozgrywającym, aby drużyna mogła swobodnie wykonywać podania. Odpowiednie ustawienie drużyny, pozwoli nie zapomnieć, że zespół może wykonać trzy odbicia podczas jednego ataku.

Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki do siatkówki, buty, rękawki oraz wiele innych ciekawych produktów.