Zanim piłka będzie w grze, sprawdź, jakie wymiary ma boisko do siatkówki. W którym miejscu powinny znaleźć się linie i wyznaczone strefy?
Być może w Twoim przypadku siatkówka jest jedynie sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. W takim wypadku wystarczy Ci jedynie piłka, prowizoryczna siatka oraz oczywiście towarzystwo do gry. Jeżeli jednak chcesz, aby Twoje treningi były jak najbardziej zbliżone do profesjonalnych rozgrywek, warto sprawdzić, jakie określone wymiary ma boisko do siatkówki. Jak się okazuje, tutaj każda linia czy strefa są bardzo precyzyjnie określone. Dlatego w poniższym tekście przedstawiamy, jak wyglądają szczegółowe wymiary dla boiska do siatkówki, które jest prostokątne i symetryczne w każdym calu. Skorzystaj z poniższych wskazówek, by zadbać o właściwe pole do gry!
Boisko służące do gry w siatkówkę ma kształt prostokąta o wymiarach 18 x 9 metrów. Co jednak istotne, z każdej strony – w tym także od góry – powinna zostać wyznaczona wolna strefa. Po bokach powinna wynosić minimum 3 metry, z kolei nad parkietem strefa wolna musi mieć przynajmniej 7 metrów.
Jeżeli chcemy ściśle trzymać się wytycznych określonych przez FIVB – czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej – to powinniśmy też zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest nawierzchnia. Oprócz tego, że powinna być idealnie płaska, równa i jednolita, dopuszcza się jej wykonanie wyłącznie z wykorzystaniem drewna lub specjalnie do tego przeznaczonych syntetycznych materiałów. Dotyczy to nie tylko samego pola rozgrywki, ale i strefy wolnej.
W przypadku siatkówki wyróżniamy przede wszystkim linie boczne oraz środkowe. Są one wyznaczane wewnątrz powierzchni służącej do gry, z czego linia środkowa powinna dzielić boisko do gry na dwie równe połowy o wymiarach 9 x 9 metrów. Poza linią środkową i liniami bocznymi wyróżniamy też linię ataku, która w oficjalnych rozgrywkach jest przerywana i wytyczona po bokach boiska.
Dodatkowo za linią ataku i za linią końcową roztacza się linia trenerska. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie strefy, w obszarze której swobodnie może poruszać się trener.
Co ważne, każda z linii powinna posiadać szerokość 5 centymetrów. Nie dotyczy to oczywiście boiska do siatkówki plażowej, której zasady są nieco mniej restrykcyjne w porównaniu z siatkówką halową. Jeżeli przygotowujemy boisko na własne, amatorskie potrzeby, nie ma większego znaczenia, jaki jest kolor nawierzchni boiska. W przypadku profesjonalnych meczy wszystkie linie muszą być w jasnym kolorze, tak by były doskonale widoczne również dla zawodników przebywających w nieustannym ruchu.
Jak łatwo można się domyślić, w oficjalnych zawodach duże znaczenie ma także samo umiejscowienie siatki, a także jej dokładne wymiary. Jej szerokość wynosi 1 metr, a długość wynosi co najmniej 9,5 metra. Siatka na boisku do siatkówki profesjonalnej powinna nawet wykazywać się odpowiednim rozmieszczeniem oczek. Oczka siatki powinny być kwadratowe o bokach na 10 cm, a sama siatka jest od góry i dołu obszyta białymi taśmami o szerokości 7 cm na górze i 5 cm na dole.
Najciekawszą kwestią jest jednak wysokość zawieszenia siatki. Jak się okazuje, ta wartość jest uzależniona od wieku i płci graczy. Dlatego też wysokość siatki do siatkówki w poszczególnych kategoriach wynosi:
● 2,24 metra dla seniorek, juniorek i kadetek;
● 2,15 metra dla młodziczek;
● 2,43 metra dla seniorów, juniorów i kadetów;
● 2,35 metra dla młodzików.
To jednak nie wszystko. Po obu stronach taśmy bocznej zamontowane są antenki, najczęściej wykonane z włókna szklanego i pomalowane na biało-czerwone pasy. Górna część każdej antenki wystaje o 80 centymetrów ponad siatkę.
Z kolei za bocznymi liniami boiska mieszczą się słupki podtrzymujące siatkę o wysokości 2,55 metra. Do jednego ze słupków mocuje się stanowisko sędziowskie. Dokłada się tutaj wszelkich starań, aby było ono odpowiednio zabezpieczone, tak by sędzia mógł swobodnie przyglądać się zagrywkom.
Oczywiście w światowych i oficjalnych zawodach FIVB zachowanie i styl gry każdego siatkarza jest brany pod lupę. Podobnie jest w przypadku parametrów boiska – zanim obiekt zostanie oddany do użytku, sprawdza się, czy wolna przestrzeń jest wystarczająco duża, czy linia środkowa mieści się idealnie na środku boiska oraz czy każda linia boczna posiada wymaganą szerokość. Tutaj zdecydowanie nie ma miejsca na pomyłki.
Jeżeli natomiast siatkówkę trenujemy amatorsko i traktujemy ją po prostu jako formę aktywności, warto odpowiednio zapoznać się z rozkładem boiska, jeżeli dostaniemy szansę trenowania na profesjonalnym obiekcie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak poruszać się w obrębie bolą i co oznaczają poszczególne linie.
Grając na hali, pamiętajmy, żeby w swoim wyposażeniu mieć odpowiednie buty do siatkówki. Ich podeszwy są przystosowane do tego, by nie rysować powierzchni boiska. Zawsze zwracajmy uwagę, czy buty są czyste i nie używajmy ich poza treningiem. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się rękawki do siatkówki, buty, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.
Jak łatwo zauważyć, na siatkówkowym boisku znajduje się wiele linii czy elementów, z czego każdy ma swoje określone znaczenie. Tym sposobem, w przypadku rozgrywek profesjonalnych, ale też hobbystycznych, możliwe jest zachowanie wszelkich zasad oraz bezpieczeństwa graczy, trenera i sędziego. Warto zatem mieć to na uwadze nawet wówczas, gdy cieszymy się siatkówką na amatorskich obiektach. W ten sposób będziemy mogli poczuć się jak zawodowi siatkarze.