< powrót

Jakie buty do siatkówki powinniśmy wybrać? Ważne parametry

1 rok temu | 16.11.2022, 10:53 Jakie buty do siatkówki powinniśmy wybrać? Ważne parametry

Siatkówka to sport, który dostarcza wiele emocji. Uprawiając go, powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt. Sprawdź, jakie buty do siatkówki wybrać.

Jakie buty do siatkówki wybrać? O czym nie można zapomnieć podczas wyboru butów siatkarskich?

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Ciągle rosnące zainteresowanie tą dyscypliną powoduje, że wielu z nas uprawia ją czynnie na co dzień. Niektórzy zapominają jednak, jak ważny jest odpowiedni sprzęt. W związku z tym podpowiemy, jakie buty do siatkówki wybrać.

Rozpoczynając przygodę z każdą dyscypliną sportową powinniśmy mieć na uwadze to, że jedną z kluczowych rzeczy jest odpowiedni dobór sprzętu. Prawidłowe rozwiązania przyczyniają się nie tylko do tego, że będziemy cieszyć się z komfortu gry, ale przede wszystkim pozwalają ochronić nas przed różnego rodzaju kontuzjami. W odniesieniu do siatkówki niezwykle istotne są buty do gry.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego tak jest, posłużmy się pewną analogią, płynącą z innych dziedzin życia. W momencie, gdy chcemy cieszyć się z dobrej jakości snu, wówczas stawiamy na wysokiej jakości materac. Wykonując pracę biurową liczymy na jak największe odciążenie kręgosłupa, w czym niezwykle pomocne jest odpowiednio zaprojektowane krzesło. Z kolei prowadząc samochód, z pewnością nie chcielibyśmy spotkać się z sytuacją nagłej utraty przyczepności. Przytoczone przykłady pokazują, że korzystanie z półśrodków nie jest najlepszym pomysłem.

Sytuacja ma się identycznie w odniesieniu do butów siatkarskich. Niezależnie od tego, czy mówimy o męskich lub damskich rozwiązaniach, przede wszystkim powinniśmy postawić na jakość. Wszelkiego rodzaju oszczędności czy błędy podczas wyboru mogą doprowadzić do tego, że dobre buty staną się jedynie obiektem naszych marzeń. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup warto, abyśmy zwrócili uwagę na kilka podstawowych parametrów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo i uczynią grę czystą przyjemnością.

Jak wybrać najlepsze buty do siatkówki? Komfort i waga butów to jedne z kluczowych parametrów

Jednym z podstawowych czynników w obuwiu sportowym, na który zwracają uwagę siatkarze, jest ich waga. Co do zasady, buty do siatkówki są z reguły lżejsze niż ich odpowiednicy w koszykówce lub tenisie. Wszystko dlatego, że podczas gry musimy być w stanie wykonywać gwałtowne ruchy, polegające na nieprzewidzianym przyspieszaniu czy zmianie kierunku. Co prawda, wspomniane cechy są przydatne w większości sportów, jednak siatkówka ma jeszcze jedno obostrzenie. But nie może stanowić znaczącego obciążenia w przypadku wyskoków.

 

Warto zauważyć, że waga buta jest kluczowa dla wielu graczy wyczynowych, zwłaszcza tych występujących w międzynarodowych rozgrywkach. Nie oznacza to, że my, nawet jako amatorzy, nie powinniśmy zwracać uwagi na ten czynnik. Wręcz przeciwnie. Im lżejszy but, tym łatwiej będzie nam poruszać się po boisku. Mówiąc w skrócie, buty do siatkówki mają być lekkie i szybkie. Właśnie dlatego waga, obok trwałości, jest często jednym z najważniejszych parametrów determinujących wybór.

Co więcej, lekkość powinna iść w parze z komfortem. Siatkówka to wymagający sport, w którym rozgrywka toczy się często przez kilka godzin. Jeśli pochłonie nas pasjonujący mecz, wówczas z pewnością docenimy komfort płynący z wygody. Jednocześnie, zadbajmy o to, aby dokonać wyboru butów siatkarskich, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dostateczna wentylacja pozwoli na bezproblemowe oddychanie stopy.

Obuwie do siatkówki powinno zapewniać stabilizację i przyczepność

Żaden zawodnik nie będzie w stanie wykorzystać maksimum swojego potencjału bez odpowiedniej stabilizacji nogi. Ciągła obawa przed kontuzją to ostatnia rzecz, o której chcielibyśmy pamiętać podczas meczu. W związku z tym potrzebujemy buta, który zapewnia odpowiednią stabilność i wsparcie kostki. Dobre buty siatkarskie powinny chronić nas przed urazami. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, aby przednia część buta była wystarczająco szeroka tak, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na palce i pomóc utrzymać je przed ciągłym dotykaniem boków. Co więcej, starajmy się dobrać obuwie, które zapewni dodatkową ochronę dolnej części nogi.

 

W parze ze stabilizacją świetnie odnajduje się pojęcie przyczepności, która jest kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia do siatkówki. Niezależnie od pozycji na jakiej występujemy, odpowiedni styk z podłożem jest niezbędny. Przykładowo, grając jako libero musimy być przygotowani na szybką reakcję i ewentualne, niespodziewane odepchnięcia w każdym kierunku. Atakujący potrzebują z kolei bezproblemowo przenieść swój pęd na odpowiedni wyskok. Jeśli but się ślizga, wówczas utrudnione będzie przyjęcie agresywnej postawy w ataku. W najgorszym przypadku, w szczególności gdy parkiet jest śliski, możemy ryzykować kontuzją. W związku z tym, odpowiednia przyczepność jest kluczowa dla zapobiegania urazom. Niekontrolowany poślizg może doprowadzić do przerwy w grze, związanej np. z kontuzją stawu skokowego.

Podeszwa butów

Rozszerzając jeszcze temat związany z wymienionymi wyżej cechami, zastanówmy się, jak rozpoznać dobre buty do siatkówki. Otóż przede wszystkim duże znaczenie ma zastosowana mieszanka gumy lub pianki oraz wzór podeszwy, który pełni swego rodzaju rolę bieżnika, podobnie jak w naszej wcześniej analogii nawiązującej do opon. Na szczęście, producenci dbają o odpowiednią ofertę i w tej kwestii znajdziemy mnóstwo ciekawych, wartych uwagi opcji. Co więcej, podeszwy butów do siatkówki są zazwyczaj wykonane z gumy lub innego, podobnego materiału, który pozwala nie tylko ustabilizować naszą stopę, ale zapewnia odpowiednią przyczepność.

Amortyzacja i odpowiednia miękkość buta do gry w siatkówkę

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jakie buty do siatkówki wybrać, nie jest wcale taka jednoznaczna. Co więcej, wspomniane dotychczas parametry to nie wszystko. Kolejnym istotnym elementem całej układanki jest amortyzacja. Z wymienionych dotychczas funkcjonalności wydaje się, że jest to najbardziej reklamowana cecha w butach sportowych. Wszystko dlatego, że niemal każda marka ma swoje własne systemy i technologie, które mają stanowić przewagę konkurencyjną. Autorskie rozwiązania są często zawarte w nazwie buta lub wydrukowane bezpośrednio na podeszwie. Dlatego też jest to temat dość sporny, charakteryzujący się swego rodzaju subiektywnością, która sprowadza się często do wyboru na podstawie osobistych preferencji. Niemniej jednak buty przeznaczone do gry w siatkówkę powinny cechować się dużą odpornością na wstrząsy i zapewniać optymalny poziom amortyzacji.

Dobre buty powinny być odpowiednio dopasowane, bo rozmiar ma znaczenie

Dobrze dopasowany but to podstawa. Nawet najlepsze buty do siatkówki nie będą spełniać swojej roli, gdy będą zbyt ciasne lub za duże. Dlaczego więc rozmiar znajduje się tak nisko w naszym rankingu? Otóż pojęcie wydaje się stosunkowo oczywiste i jest brane pod uwagę nie tylko podczas zakupu obuwia sportowego. Warte uwagi jest to, że jeżeli mamy szeroką stopę, wówczas powinniśmy rozważyć zakup butów o pół rozmiaru większych, dzięki czemu unikniemy ewentualnego dyskomfortu.

Męskie i damskie buty do siatkówki

Wiemy już, że za odpowiedni wybór buta do gry w siatkówkę odpowiada wiele parametrów. Dotychczasowe porady były uniwersalne, w związku z czym nie skupialiśmy się na podziale ich ze względu na płeć. Wielu z nas może zastanawiać się jeszcze, czy buty do siatkówki męskie różnią się czymś od tych oferowanych dla pań?

Na szczęście, nowoczesne technologie są stosowane w większości butów, niezależnie od tego, czy mówimy o siatkówce kobiecej lub męskiej. Jedyną różnicą jest to, że pewne modele butów do gry są z góry zaprojektowane dla danej płci. Nie oznacza to, że są one gorsze lub lepsze. Różnice są w wielu przypadkach kosmetyczne i polegają np. na odmiennym designie lub dostępnych rozmiarach. Każdy, kto wybiera buty, powinien przede wszystkim skupić się na ich praktycznych właściwościach. Sam wygląd jest już kwestią gustu. W przypadku jakichkolwiek dalszych problemów, zawsze możemy przeglądać ranking butów do siatkówki, który pomoże nam w podjęciu decyzji.

 

 

Podsumowanie

Profesjonalne buty do siatkówki powinny cechować się kilkoma kluczowymi czynnikami. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, aby były one wygodne. Istotna jest również waga butów do siatkówki, które powinny być możliwie jak najlżejsze. Poza tym, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo, zmniejszając jednocześnie ryzyko kontuzji. Niezależnie od tego, czy nasze buty będą wysokie czy niskie, powinny zapewniać odpowiednią ochronę stawu skokowego. Odpowiednia stabilizacja to cecha, która wpłynie na bezpieczeństwo Twojej stopy i zapewni przyjemność z gry. Ponadto, starajmy się wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia amortyzacji. I choć jest to dość subiektywny czynnik, to tłumienie drgań z pewnością poprawi komfort. Poza tym, buty do siatkówki muszą być odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru. Zbyt ciasny, bądź za duży produkt będzie istotnie wpływał na samopoczucie.